Инициативата беше организирана за 18-та поредна година от Дирекция „Превенции“ по повод Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИ, като трети етап на Националната АНТИСПИН кампания. Основните цели на кампанията са да се повиши информираността и обществената чувствителност към проблема ХИВ/СПИН, да се намали стигмата и дискриминацията към хората, живеещи с тази инфекция/заболяване, да мотивира хората за отговорност към собственото здраве.
На 18 май доброволци от Градския превантивен клуб към дирекция „Превенции“, медицински специалисти от РЗИ и сътрудници от Сдружение „Съучастие“ проведоха градска кампания. 15 доброволци достигнаха до над 1000 граждани с информация и превантивни материали, а 22 млади хора се изследваха за ХИВ, хепатит В и С и сифилис в мобилен медицински кабинет на входа на Морската градина.
На 19 май кампанията продължи с обучение на 71 социални работници от дирекция „Социално подпомагане“, от Варна и региона. Лектори бяха Наталия Илиева, здравен инспектор от РЗИ – Варна, Борис Радев от Фондация „И“ и Бисерка Алексиева от дирекция „Превенции“ – програмен мениджър по превенция на ХИВ/СПИН. Те представиха актуалната ситуация и тенденциите по отношение на ХИВ във варненски регион, както и в европейския регион на СЗО, запознаха участниците с нормативната уредба и професионалния риск. Особен акцент беше поставен върху превенцията, профилактиката и лечението на ХИВ/СПИН. Разгледани бяха социалните аспекти на проблема ХИВ/СПИН и начините за предотвратяване на дискриминацията и социалното изключване.
Във втората част на обучението Добромир Досев, секретар на Общинския съвет по наркотичните вещества представи актуалната ситуация и тенденциите в употребата на наркотични вещества в гр. Варна. В последвалата дискусия бяха засегнати въпросите за ефективността на мерките за превенция, за работа с младите хора, за ролята на институциите и семейството в борбата с наркоманиите.

