Кметът Благомир Коцев отличи с грамота 33 зрелостници – доброволци от училищните превантивни клубове. През последните пет години те активно са участвали в дейностите на Община Варна за превенция на рисковото поведение сред деца и млади хора. Отличията са за изключителен принос в развитието и прилагането на общинската политика по превенция на рисковото поведение и се връчват на ученици доброволци, завършващи 12 клас. Наградените тази година са от училищните превантивни клубове към Първа езикова гимназия, МГ „Д-р Петър Берон“, III ПМГ „Акад. Методий Попов“, IV ГПЧЕ „Фредерик Жолио-Кюри“, ГПЧЕ „Йоан Екзарх“, СУ за ХНИ „Константин Преславски“, Професионална техническа гимназия, Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ и Професионална гимназия по икономика и технологии „Д-р Иван Богоров“.
Наградените са:
1. Александра Владимиров от Училищния превантивен клуб към Първа езикова гимназия
2. Александър Кръстев от Училищния превантивен клуб към Първа езикова гимназия
3. Анна-Катерина Станимирова от Училищния превантивен клуб към Първа езикова гимназия
4. Дара Велкова от Училищния превантивен клуб към Първа езикова гимназия
5. Ива Шопова от Училищния превантивен клуб към Първа езикова гимназия
6. Лилия Маринова от Училищния превантивен клуб към Първа езикова гимназия
7. Моника Димова от Училищния превантивен клуб към Първа езикова гимназия
8. Нели Коларова от Училищния превантивен клуб към Първа езикова гимназия
9. Яна Иванова от Училищен превантивен клуб от МГ „Д-р Петър Берон“
10.Адриана Георгиева от Училищния превантивен клуб към III ПМГ „Акад. Методий Попов“
11. Вяра Хинева от Училищния превантивен клуб към III ПМГ „Акад. Методий Попов“
12. Дияна Симеонова от Училищния превантивен клуб към III ПМГ „Акад. Методий Попов
13. Елена Вранкова от Училищния превантивен клуб към III ПМГ „Акад. Методий Попов
14. Зария Георгиева от Училищния превантивен клуб към III ПМГ „Акад. Методий Попов“
15. Александра Рачева от Училищен превантивен клуб към IV ГПЧЕ „Фредерик Жолио-Кюри“
16. Денелина Боева от Училищен превантивен клуб към IV ГПЧЕ „Фредерик Жолио-Кюри“
17. Милица Маркова от Училищен превантивен клуб към IV ГПЧЕ „Фредерик Жолио-Кюри“
18. Снежина Вълканова от Училищен превантивен клуб към IV ГПЧЕ „Фредерик Жолио-Кюри“
19. Белослава Танева от Училищен превантивен клуб към ГПЧЕ „Йоан Екзарх“
20. Габриела Делчева от Училищен превантивен клуб към ГПЧЕ „Йоан Екзарх“
21. Гергана Терзиева от Училищен превантивен клуб към ГПЧЕ „Йоан Екзарх“
22. Дениз Сагбил от Училищен превантивен клуб към ГПЧЕ „Йоан Екзарх“
23. Мария Щурук от Училищен превантивен клуб към ГПЧЕ „Йоан Екзарх“
24. Ева Пенчева от Училищен превантивен клуб към СУ за ХНИ „Константин Преславски“
25. Емилия Тодорова от Училищен превантивен клуб към СУ за ХНИ „Константин Преславски“
26. Александра Александрова от Училищен превантивен клуб към Професионална техническа гимназия
27. Александър Заяков от Училищен превантивен клуб към Професионална техническа гимназия
28. Биляна Николова от Училищен превантивен клуб към Професионална техническа гимназия
29. Борис Маринов от Училищен превантивен клуб към Професионална техническа гимназия
30. Цветелин Стойчев от Училищен превантивен клуб към Професионална техническа гимназия
31. Александра Стефанова от Училищен превантивен клуб към Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“
32. Йоанна Димитрова от Училищен превантивен клуб към Професионална гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“
33. Ивелина Кунева от Училищен превантивен клуб към Професионална гимназия по икономика и технологии „Д-р Иван Богоров“
Отличените доброволци са участвали в над 60 кампании на градско и училищно ниво, организирани от дирекция „Превенции“ в Община Варна. Сред тях са кампаниите „Безопасен интернет: рисковете в сянка“ и „С вкус на зависимост“ за превенция на употребата на вейп и райски газ, които са постигнали впечатляващи резултати, достигайки до хиляди млади хора. Те са се включили в разработване на концепции за кампании и информационни материали, в обучения, тренинги, дискусионни форуми и съвместни дейности с ОД на МВР, ГДБОП, Районен и Окръжен съд – Варна, Агенция „Митници“, Американската агенция за борба с наркотиците.
По пътя си на доброволци в последните 5 години учениците са достигнали до над 16 000 свои връстници. Били са част от Международния проект „Ескейп стая на колела“ с цел превенция на трафика на хора с цел трудова и сексуална експлоатация, Националната доброволческа академия „Лято без риск“, симулиран съдебен процес за разпространение на наркотични вещества – с подкрепата на Окръжен съд – Варна. Повече от събитието може да видите в Галерия!

