prevencii_start_page.png
Featured

Във Варна се проведе втората Академия за професионалисти за работа с деца с проблемно поведение

thumb7 DSC 2575Във Варна се проведе второто издание на Академията за професионалисти „Работа с деца с проблемно поведение“, организирана от дирекция „Превенции“ към Община Варна и Общинската комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ОКБППМН), съвместно с Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.

В събитието се включиха над 180 представители от близо 80 общини от страната. Основните цели на академията бяха насочени към подобряване на разбирането за детската агресия, повишаване ефективността на консултативната работа и укрепване на капацитета на специалистите, работещи с деца с проблемно поведение.

Фокусът на инициативата беше поставен върху превенцията и работата с деца и младежи в риск, като темите се развиха в няколко ключови направления.

На първо място бе разгледана превенцията на противообщественото поведение и престъпността сред подрастващите. В рамките на дискусиите се анализира ефективността на съществуващите мерки и се подчерта значимостта на семейството като основен фактор за успешна превенция.

Съществен акцент беше поставен и върху употребата на наркотични вещества сред младите хора. Бяха представени актуални тенденции, както и програми за ранна (индикативна) превенция. Участниците имаха възможност да работят по реални казуси, свързани с деца, употребяващи психоактивни вещества.

В рамките на форума беше разгледана и темата за детската агресия, като се акцентира върху по-доброто ѝ разбиране и прилагането на ефективни подходи в консултативната практика. Бяха представени конкретниthumb7 DSC 2578 инструменти и практически насоки в подкрепа на учители и други педагогически специалисти.

Съществена част от програмата включваше работа по казуси в малки групи. Този практически формат позволи обмен на опит между специалисти от различни общини и подпомогна развитието на умения за анализ и вземане на решения в реални ситуации.

Паралелно с това бяха проведени работни срещи между секретари и експерти, насочени към подобряване на координацията и изграждане на единен подход в системата за работа с деца в риск.

Сред лекторите на събитието бяха Петя Петрова – секретар на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Константин Воденичаров – психолог – психотерапевт, Тодор Тодоров – психолог – психотерапевт, Диляна Атанасова – психолог, Добромир Досев – Секретар на Общинския съвет по наркотичните вещества – Варна.

По време на дискусиите беше подчертано значението на институционалната подкрепа към училищата. Акцент беше поставен върху необходимостта директорите да разпознават и своевременно да адресират наличието на т.нар. „трудни класове“, като търсят съдействие от местните комисии и се възползват от обучителни програми.

Форумът е част от по-широка инициатива на Община Варна, Открити дни на МКБППМН, която тази година чества своя 20 годишнина и включва разнообразни образователни и превантивни дейности в училищата. В рамките на месец се предвижда реализирането на програми, обхващащи всички учебни заведения в общината чрез конкурси, викторини, спортни събития, изложби и лекции. Основната им цел е ограничаване на девиантното поведение сред подрастващите и насърчаване на позитивна социална среда. 

We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience (tracking cookies). You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not. Please note that if you reject them, you may not be able to use all the functionalities of the site.

Web Analytics